I v době finanční a vládní krize rozdáváme jídlo zdarma
 Od 7. dubna 2009 každé druhé úterý světová kuchyně Food not Bombs od 15.00 na Lannově tř. + Nový článek o FNB v čb vyšel v Jihočeském měsíčníku SEM TAM a přečíst si ho můžete v nově založeném webovém fotoalbu na adrese:

http://www.ecards.cz/invitation.php?b=MzY1MDk%3D&p=MTIxMzgxNjA%3D

po pravé straně na liště si můžete prohlédnout i další alba s fotografiemi z předešlých rozdávání a koncertů Jídlo ne zbraně čb( ještě tam nejsou všechny, ale zbytek přibyde příští měsíc)

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Ahoj všem

V současné době se snažím o pokračovaní FnB v Budějovicích, jenže jsem na to sám,i když mám podporu Edity a Jany za což jim tímto veřejně děkuji.

Pokud tedy někoho z Vás myšlenka FnB oslovila, máte chuť se zapojit a dělat něco také pro druhé ozvěte se!

napište třeba přímo sem do diskuze, či na Email

jidlonezbranecb@seznam.cz,

kelymero@seznam.cz,

a nebo přijďte do Dobré Čajovny ulice Hroznová 16,

v pondělí 9.3 od 18.00 a čtvrtek 19.3 taktéž od 18.00

a nenechte mě v tom samotného!

Přidávám ještě odkaz na nový web fnb v čb www.fnbcb.wz.cz a veganský web který byl spuštěn 19.12.08 - www.goveb.cz

Robert

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Milí Človíčkové!

 

 

Tak Vás všechny zvesela vítám v novém roce 2007 – snad bude šťastný, jako jeho sedmička na konciJ Ale pamatujte, že bude takový, jaký si ho uděláme MY! J

 

 

Asi se Vám zdálo, že jsme buďto usnuli jako Šípková Růženka nebo se vypařili z povrchu zemského, že se na našich stránkách od pořádání Open air FNB nic nedělo. Naštěstí tomu tak není! Bylo toho sice méně než dříve, ale dělo!

 

 

Uspořádalo se pár rozdávání guláše – sice né každý měsíc - z technických důvodů. Několikrát se také na ulici a v Azylovém domě pro muže sv.Pavla rozdávaly vegetariánské lahůdky, které nám darovala Čajírna a kafírna Velbloud vždy po Vegetariánském večeru – ochutnávka vegetariánských specialit.

 

 

Tento Vegetariánský večer se bude nyní konat jednou za čtvrt roku.

 

Zde je upoutavka na nasledujici vecer:

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

VEGETARIÁNSKE SPECIALITY

ochutnávka vegetariánských jídel

 

Velbloud U Tri lvu

neděle 18.2. 2007

od 19.00 do 21.00

90,-/ISIC 70,-

kapacita večera omezena (50 míst), vstupenky lze pořídit týden před akcí v klubu

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

Vězte také, že se uspořádal celorepublikový sjezd Food not Bombs v Praze 17.11. v krtkově koloně, od 11hod.. Jako zástupce od nás se zúčastnil ( chudák sám) Ondra. Doufejme, bude ochotný o tomto důležitém historickém kroku FNB v Čechách napsat pár řádek a my je pak zveřejníme na těchto stránkách.

 

 

Nevím kdo z Vás a nás to postřehnul, ale v listopadu 2006 jsme měli PRVNÍ VÝROČÍ – 1 ROK OD ZALOŽENÍ FNB V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH! Myslím, že všichni máme být na co pyšní a rozhodně na co vzpomínat! Tímto bych všem ráda ze srdíčka poděkovala, kteří nás jakkoliv podporovali a podporují! Bez Vás bychom nic z našich snů nemohli uskutečnit!

 

 

Bohužel se v měsíci lednu žádné rozdávání konat nebude, rozhodli jsme se, že po všech zmatcích uděláme pořádnou inventuru a v únoru začneme s novou silou!J

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Následující rozdávání

 

 

by se tedy mělo konat 2. úterý v únoru- zase jako minulý rok to vychází na den před Valentýnem – 14.02.2007. Budu mít opět to potěšení se s Vámi na vaření a rozdávání po dlouhých 6 měsících setkat! A věřím, že každé rozdávání nás nabije novou energií posune zase o krůček dopředu v našich plánech!

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

Kohokoliv z Vás aspoň maličko zaujala myšlenka FNB, neváhejte a ozvěte se na náš mail jidlonezbranecb@seznam.cz, nebo na tel. číslo +420723468361 ! Budeme vděčni za jakýkoliv nápad a jakoukoliv maličkou pomoc!

 

 

Doufejme, že se v nejbližší době na našich stránkách konečně objeví slibované fotografie z Open air FNB, rozhovor s některými účinkujícími a zúčastněnými, snad i videozáznam, na kterém jsme si dali záležetJ

 

 

Nechť Vás na každém kroku Vaší životní cesty provází Boží ochranná síla a vždy Vám napoví jak nejlépe jednat ve jménu LÁSKY!

 

 

Hodně zdravíčka, štěstíčka, pracovních a školních úspěchů v Novém roce

 

přeje ze srdíčka

 

za Jídlo, ne zbraně ČB

 

Edita

 

 

 

A ihned si můžete níže o našem OPEN AIR FNB 26.8.2006 přečíst článek od naší aktivní členky Peti! Hezké čtěníJ

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Open air FOOD NOT BOMBS – Borek 26. 8. 2006

 

 

Naši akcičku jsme začali připravovat tak asi měsíc dva předem, což není zrovna moc chvályhodné. Samozřejmě jsme o ní začali uvažovat asi půl roku dopředu, ale to byly pořád jen řeči jako : možná a kdyby a asi atd. Takže samotné přípravy začaly probíhat opravdu v čase, kdy už nám hořela koudel u zadnice. A kdo se na akci podílel? Takové to Budějické pevné jádro FNB, tzn. asi tak 6 lidí. Rozdělili jsme si role, takže se práce docela dařila. Jediný problém, který se vyskytl bylo to, že jsme nikdy podobnou akci neorganizovali ( pokud nepočítám náš FNB koncert v zimě ve Velbloudu v ČB ), takže najednou před námi vyvstaly otázky typu : kde seženeme zvukaře, který by případně hrál celý večer zdarma, kdo nám půjčí pódium, od koho je možnost získat sponzorský dar atp. Situace se náhle začala zvážňovat a my pomalu slevovali z požadavků. Představovali jsme si to opravdu jako Hurvínek válku, ale v zápětí jsme pochopili, že realita je trochu o něčem jiném. Tzn. – zadarmo ani kuře, a tak jsme už nesháněli zvukaře, osvětlovače, pódium atd. zadarmo, ale za naše těžce vydělané peníze.

 

Protože jsme pouze skupina dobrovolníků, platíme si veškeré výdaje sami. Musím ale poděkovat všem našim sponzorům – Zdravá výživa SLUNEČNICE – u Lannnovi třídy, HARMONIE – na Senovážném náměstí, OŘÍŠEK – na Máji, BILLA ČB, kteří nám na tuto akci poskytli suroviny a my z toho všeho navařili veganský guláš. Dále nám moc pomohl dům s nábytkem Roller v ČB, který nám daroval překližky a dřevotřískové desky, za kterých jsme vyrobili pódium.

 

Abychom nalákali dost lidí, vyrobili jsme spoustu plakátů a reklam a ty rozvěsili po městě a přilehlých vesnicích. Naše překrásné plakáty nám zadarmo zhotovil TONDA z kapaly Cherry a mnoho výtisků nám zasponzorovalo i kopírovací studio v čb, ve kterém Tonda pracuje a které si nepřeje být jmenováno, a které nám shodou okolností už v minulosti poskytlo kopírování zdarma.

 

Po rozlepení plakátů k našemu neštěstí nám je ale převážnou většinu strhali. Ale co se dalo dělat, my věřili, že i přes tyto potíže návštěvníci přijdou. A nejvíc jsme se těšili na bezdomovce, kteří tuto akci měli samozřejmě zdarma. Co se nestalo, bezdomovec nepřišel ani jeden. Nejspíše na ně byla moc zima a Borek přeci jen není deset kroků z centra Čb.Ale hlavně, že přišli ostatní lidé, kteří byli zvědaví na akci open air FNB. Program festivalu se neskládal jen z hudebních produkcí, na řadu přišlo i mluvené slovo. A to dvě přednášky, které se týkaly veganství a vegetariánství. Ty končily v 19 hodin a od té chvíle začal program, který trval až do 6 hodin ráno.

 

Pokud mám zmínit v jakém hudebním duchu se festival nesl, musím říci, že si určitě každý přišel na své. Od šamanské hudby, přes heavy pop, elektro a alternative rock až po punk. K ránu krev v žilách rozproudili Sichrhajs – kteří bohužel už nestihli být vytištěni na plakátech – za to však slavili veliký úspěch u obecenstva! Nakonec byl připraven dj z ČB, který hrál převážně house. Vytáhli jsme ho ve 4 ráno z postele a když přijel, začalo pršet, takže publikum tak nějak přestalo pařit. Škoda. No, počasí neporučíš, to uměli jen naši dřívější předci.

 

Kapely, které účinkovaly, hrály zdarma, za což jim ještě jednou děkujeme. Jen mě trochu zamrzelo, že nedorazily všechny, ať už s omluvou nebo bez. Takže pak nastala trochu menší improvizace, která však myslím, ničemu nevadila. Prostor pro případné nocování byl zajištěn a parkoviště pro auta také.

 

Co se týče jídla a pití, tak to samozřejmě nemohlo jako na pořádném festivalu chybět. Jak jsem již zmínila, uvařili jsme veganský guláš, tentokrát dvě várnice, aby bylo dost pro všechny. Dále jsme zhotovili bagety a obložené housky, nechyběly ani koláčky a buchty. Piva a ostatních lihovin bylo také dost, alespoň tak soudím z toho, že zbylo ještě na další dny. Abychom průběžně mapovali náladu a spokojenost návštěvníků, dělali jsme s nimi ankety, které jsme si zaznamenávali na MP3. Tyto rozhovory by se měly v nejbližší době objevit na našich stránkách.

 

Z toho, co mi řekli návštěvníci a z toho, jaká byla atmosféra celého večera soudím, že se akce vcelku zdařila, ale pokud se open air bude v příštím roce opakovat ( a já doufám, že ano ), vychytáme ještě pár organizačních chybiček. Prostě, stále je co zlepšovat a chybami se člověk učí!

 

 

 

PROGRAM

16:00 otevření brány pro první človíčky

17:00 Přednáška o vegetariánství

18:00 Povídání o Indii

19:00 EL TENÉRÉ ( dříve Nicota) – šamanská hudba (didgeridoo, buben)– čk

20:30 AFRICAN PREACHER– freestyle – Namibie

21:00 LOVE GANGSTERS– elektro – čb

22:00 CHERRY – heavy pop – čb

23:00 SANDSIDE – punk – Strakonice

24:00 PÍCHLÁ DUŠE - punk pid - čb

01:00 MECHANICKÝ POMERANČ - elektro rock - čb

01:00 MECHANICKÝ POMERANČ - elektro rock - čb

02:00 Jog of Joy - alternativní rock - čb

03:00 POTRUBÍ – rock – čb

04:00 NABLIND – bigbeat – čb

05:00 – 06:00 ( ?) DJ´ S AmonnJ.J a BigLebowsky - house, breakbeat – čb

 

 

NA MÍSTĚ:

 

Výstava fotek z rozdávání a koncertu FNB

Informační letáky – ekologie, lidská práva, práva zvířat

Petice

 

 

Veganské OBČERSTVENÍ !

 

Možnost přespání ve vlastních STANECH na místě!

 

 

PARTNEŘI PROJEKTU:

 

ZV Slunečnice – u Lannovi třídy

ZV OŘÍŠEK -Máj

ZV HARMONIE - Senovážné náměstí

MENZA JU

 

 

 

Celý večer, noc i ráno se bude nést v duchu NEnásilí, Nediskriminace a SOLIDARITY.

 

Můžete se těšit na hudební KAPELY RŮZNÝCH ŽÁNRŮ, doufáme, že si z této všehochuti každý vybere!

 

Program na tomto Benefičním Open air FNB nebude nijak časově ohraničen, takže záleží jen na účinkujících a návštěvnících, jak dlouho vydrží mít oči otevřené a těla v pohybu:)

 

Setkáte se se spoutou zajímavých lidiček a přispějete na dobrou věc, protože kapely budou opět hrát bez nároku na honorář a veškeré peníze vybrané na vstupu a z prodeje veganského občerstvení se použijí výhradně pro aktivity FNB.

 

Všichni z FNB se těšíme, že si konec léta pořádně užijeme pod širým nebem v přírodě, tak doufám, že se tamsejdeme .)

Edita

 

NÍŽE SE DOČTETE :

* Co je nového?

 

 

* Londýn a vegetariánství/veganství

 

* Článek ( v nejbližší době i fotografie….)ze setkání s LONDÝNSKOU SKUPINKOU Food not Bombs v Dalstonu / Everything for Everyone

 

* Kontakt a celotýdenní program Londýnkých Food not Bombs – Dalston

 

* Další zajímavé odkazy na FNB

 

 

 

Co je nového?

 

 

 

Ahojky Lidičkové!

 

Vím, že už jste se dlouhou dobu na našich stránkách nedočetli ničeho nového, ale nemyslete si, že je to jen proto že jsme usnuli na vavřínech. To tedy ne! STÁLE SE AKTIVNĚ VAŘILO A ROZDÁVALO KAŽDÉ 2. ÚTERÝ V MĚSÍCI.

Zaznamenaly jsme nárůst nadšených lidiček do našich řad a také z okolí přichází stále příjemnější odezva:)

 

I V LETNÍCH MĚSÍCÍCH bychom rádi pokračovali v rozdávání. Doufáme, že se sejde dostatek lidiček. Proto pokud Tě oslovila myšlenka FNB a najdeš si pro nás kousek času, neváhej a ozvi se nám! Budeme vděční! A vůbec – děláš to pro sebe:)

 

Velký úspěch také pro nás bylo uskutečnění SPOLUPRÁCE S BILLOU! Momentálně od ní dostáváme mnoho pytlů mouky, těstovin atd. vždy s porušeným obalem a tím nepoužitelné k prodeji, ale stále použitelné pro vaření a konzumaci! Tím díky Petě a Evče , co toto mají na starost.

 

Nejenže dostáváme zbylé polévky z Univerzitní menzy, ale několikrát jsme též dostaly zbylý pokrm z BISKUBSKÉHO GYMNÁZIA. Jelikož pak slunce pálilo více a více, začali jsme k našemu guláši dělat limonádu na schlazení:)

 

Mám velikou radost z toho, že se mi během mého pobytu v Londýně podařilo dopátrat tamějších FNB a zůčastnit se jejich vaření a rozdávání. Udělejte si proto nyní chvíli na přečtení článku a prohlédnutí fotografií ze setkání s LONDÝNSKOU SKUPINKOU FNB!

 

A samozřejmě si nenechte ujít náš OPEN AIR FNB 26.-27.8.2006 V ČB – u Borku!( více níže)

 

Přeji Vám příjemné prosluněné léto, ať se Vám úsměv nevytratí ze rtů!

Pamatujte, že po každé noci přijde svítání :)

Edita

 

 

 

Londýn a vegetariánství/veganství

 

 

 

Na to, že Londýn je město ( prý celá anglie) velkého chaosu ve zdravotnictví, administrativě, školství, dopravě, si to tu my vegani / vegetariáni můžeme pochvalovat.

 

*Najíte se totiž všude ( pokud tedy máte peníze:) ) – v každém zapadlém malém bufetu tu mají vegetariánské menu – většinou veganský páreček s fazolemi ( ty mají skoro ke všemu , mňam :) ) a zvláštní zeleninovou oblohou, většinou ještě s bílým chlebem.

 

*V každém hypermarketu ( nejvíce oblíbené je tam Sainsbury, Tesco, Asda) najdete veganský výborný jogurt, neroznatelný od normálního od značky Sojapro, sojová másla - výborná máslová chuť, pomazánkové sýry, tofu a dokonce sojové zmrzliny v umělých nádobkách nebo kornouty – snad krémovější, s křupavou čokoládou, a chutnější než zmrzliny z mléka. V mrazících boxech máte na výběr spoustu „ masových“ nebo „ sýrových“ polotovarů. Ale sypké sojové mléko tam neexistuje....

 

*Vše je na každém výrobku pečlivě značeno – suitable for vegetarian/ vegan, milk/ gluten free…..

 

*Zakoupit zde můžete i banány, čokoládu, kakao, sušené ovovce z Fair trade obchodu, nebo s organic značkou – něco jako z ekologického zemědělství.

K dostání jsou také Ekologické čistící přípravky, které jsou v Anglii v porovnání s českou cenou dokonce 3x levnější!

 

*V neposlední řadě zde můžete zakoupit opravdu kvalitní kosmetiku a drogerii ( nikoli jako v Čechách, že tesco produkt se rovná sice nejlevnější, ale také nejméně kvalitní) pod značkou prodávajícího hypermarketu, která není nikdy testovaná na zvířatech! No není to skvělé??

 

*V každém kostele, centru nacházíte propagační letáky pro vegetariánství a jim podobné…Není tedy pochyb, že Anglie je zemí, přes svůj chaos – možná i proto, hodně humanitně založená.

 

*Vliv na tak širokou nabídku má jistě veliká poptávka, jelikož v Londýně žijí různé národnosti s různými náboženstvími dodržující různé diety ( Indové, Turci, Židé……) a také mnoho alergiků na mléko, lepek ( výběr je od balených hotových chlebů, přes všechny důležité přílohy a přísady, po koláčky a sladké dezerty….)

 

*České Tesco podle mé zkušenosti už svou nabídku zlepšilo – jsou tu aspoň k dostání sojové výrobky ( které jsme dříve mohli nakoupit pouze ve zdravých výživách) a drogerie netestovaná na zvířatech pod značkou Tesco.

 

Nám tedy nezbývá nic jiného, než se nevzdávat a v obchodech, kde nakupujeme se ptát a ptát a ptát po produktech nám vyhovujícím!

Změna přijde, věřím, již brzy!

Tak zlomte vaz!.)

 

 

 

Článek ( a později fotografie….)ze setkání s LONDÝNSKOU SKUPINKOU Food not Bombs v Dalstonu / Everything for Everyone

 

Aneb

 

MALÉ ZÁZRAKY

 

Do hlavního města státu ležícího na ostrově asi 1500km vzdáleného od ČR – Londýna – jsem odjížděla nejen s touhou stát se potřetí člověkem ( protože jak říká Maxipes Fík : “ Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“ :) ), získat nové zkušenosti s dětmi jako aupair, ale také s touhou dopátrat se tamější skupinky FNB a něčěho nového se přiučit .Věřila jsem pevně v osud, že mě nakonec dovede k tomu, co je dobré…...

Na internetu jsem si sice vyhledala kontakty na fnb v Londýně, ale ani jeden nebyl platný…

Po ulicích Londýna byli často vidět prodejci Big Issue ( v Čechách Nový Prostor) a tak, když jsem si jeden kupovala dodala jsem si odvahy a poprvé se zeptatala na FNB. Milý prodejce asi tak po padesáti o těchto lidech nic neslyšel. I přesto jsem poděkovala a popřála hodně štěstí mou primitivní angličtinou.

Tím začalo mé nepříliš namáhavé pátrání, protože odpověď si mě našla sama! Na ICQ mě oslovil Jirka z Děčína a potřeboval poradit s fnb. Nakonec jsem z rozhovoru vyšla s telefonním číslem na Čecha Dušana, který pravidelně FNB v Londýně navštěvuje! Jak je ten svět malý!

Můj pobyt v Londýně byl vůbec jedno velké dobrodružství, každý den přicházeli nové zajímavé zážitky……

Ozvala jsem se Dušanovi a on mě poradil cestu přes telefon. Setkat jsme se měli až na místě - v oblasti jménem Dalston severovýchodně od centra Londýna vlakem ze Stratfordu na Richmond. Setkala jsem se tedy s Dušanem a on mi ukázal svět, který přede mnou zatím v Londýně zůstával skryt - středisko Fnb – nebo spíše denní centrum Everythink for everyone ( Všechno pro všechny) - ve zkratce E4E. Zřízeno je z opravdového bývalého divadla, takže nyní je to vlastně squot ( co je to squot se můžete dočíst po kliknutí na náš odkaz – Témata, kterými se zabýváme)a lidičky zde se to tu snaží vést jako denní centrum pro kohokoliv s pravidelným programem – st a so se hraje divadlo, kterého se můžete osobně zúčastnit, čt probíhá workshop Drumsamba – tj. učení samby na bubny, pá večer jsou tu večery pro volnou improvizaci všech hudebníků a zpěváků a neděle je věnována FNB a večernímu promítání nekomerčním filmům, většinou týkajících se momentálního celosvětového problému.

 

Ten den byl celý zajímavý – venku pařák 30 stupňů Celsia, při příjezdu do Dastonu jsem dostala pokutu 10 liber za mou nechápavost jejich neuvěřitelného chaosu v jakékoliv dopravě :) Vzdát jsem se ale nehodlala, byla jsem pevně rozhodnuta, že tento den si zkazit nenechám!

Podle instrukcí jsem za chvíli v dálce na rohu ulice uviděla obrovskou sešlou budovu, která při troše představivosti mohla být opravdu divadlem! Byl zrovna čtvrtek a vysel nad dveřmi nápis FOOD NOT BOMBS s celosvětovým symbolem – rukou s mrkví. To mě utvrdilo v tom, že jsem tu správně!

Po prozvonění se Dušan ve dveřích objevil s kávou v ruce a mě se obrovsky ulevilo!:) Byla jsem radostí bez sebe, že můžu na vlastní oči mluvit s lidmi, kteří bojují za stejnou myšlenku FNB v jiném státě, než ze kterého pocházím já (a vlastně i ve státě, ze kterého nepochází ani oni sami – nesetkala jsem se tam s Angličanem! Američan, Maďar, Francouz, Španělky, Italové, Řek…..).

Hned jsem se aktivně začala představovat jednomu přítomnému a začala ho vyzvídat ( no znáte mě :) ) Smáli , když Dušan prohlásil, že jsem jak nějaká novinářka:) Já opravdu hltala plnými ústy každé slovo, každý nový vjem!:)

Přestavil se Nick, menší postavy, bez paže, se zkušenosti FNB v Americe…I když jsem se ještě neuměla vůbec vymáčknout anglicky, odpovídal mi absolutně na vše bez jakýkoliv zábran a podal mi první základní informace. Dnes vím, že je to herec a režizér, živil se v Americe a teď vede divadlo v programu E4E.

Další má oběť byl přímo obyvatel squotu, maďar, jehož jméno si nepamatuji:) Ten mě seznámil s problémem, se kterým se nyní potýkají – vláda chce toto staré divadlo demolovat a na místo něj postavit vysoké kanceláře pro úředníky a tak…S tím samozřejmě nesouhlasí squoteři zde žijící, ale jsou proti tomu i obyvatelé z celého okolí. Také proto se E4E snaží vyvíjet aktivity, které by ukázali potřebu a smysl tohoto centra.

To vše mi musel samozřejmě Dušan pořádně přeložit, protože já rozuměla jen pár slovům – holt začátky jsou vždycky těžké:) Naštěstí jsem měla štěstí na dobrého průvodce:)

Po omrknutí místa, sebrání letáčku a vyzvědění dne a hodiny rozdávání ( každou neděli od 12.hod začíná vaření, kolem 16.hod rozdávání do vyčerpání zásob) jsme s Dušanem zamířili na další vynikající místečko, o které mě nemohl ošidit – čistě veganskou restauraci! Mají zde opravdu širokou nabídku, veganských jídel, suroviny se snaží získávat z ekologického zemědělství, výrobky se značkou Fair Trade ( spravedlivý obchod, který farmáře v rozvojových zemích nevykořisťuje) a také speciální pokrmy pro alergiky na lepek, rajčata, oříšky…A to hlavní, kdokoliv zde může dělat dobrovolníka! Jídlo a pití má zdarma, cestu zaplatí, takže ideální, jak poznat nové lidi a přiučit se veganskému kuchařskému umění! To mám ještě v plánu, takže uvidíme:)

V každém případě Dušanovi moc moc díky, bylo to od něj velice milé, že mi dal tipy na dobrá místa a podělil se se mnou o svou 3 měsíční zkušenosti v Londýně!

 

S míšou jsem pak jednu neděli vyrazili se osobně zúčastnit vaření a rozdávání FNB.

Obě jsme měli dost trému, nevěděli jsme, jak nás přítomní přijmou – zda jako přínosnou pomoc nebo jako vetřelce zvenčí…

Naštěstí se potvrdilo to první po mých neomalených slovech“ Hallo! We would like to help you with cooking! It´s possible?“ „ Yes, of course!“

Na místě byli 3 lidičky, kteří byli plně zaměstnáni s kuchtěním hlavních chodů - Sebastian – Francouz, Maria- Španělka a ještě jedna slečna ze Španělska.

Byla nám nabídnutá absolutní volnost ve výrobě dalšího chodu:) Všude kolem sebe jsme měli možnost vybrat si z různých druhů ovoce a zeleniny v umělých přenoskách. Rozhodli jsme se pro ovocný salát z nádherných granátových jablek, manga a….už si nepamatuju:)…Ale na fotce náš výtvor můžete vidět, myslím, že se nám podařil na oko i na chuť :) A ostatní jídla byla vynikající! Nikdo by neřekl, že vše je ze skippu - jak se tu a už i Čechách říká jídlu vybraného z kontejneru. Asi 2x týdně se jezdí pro velké zásoby k hypermarketům, které vyhazují mnohdy i zcela neporušené zboží den před vypršením záruční lhůty ( která je i tak nadsazená) a zdravotně nezávadné, jen možná trochu okoralé ovoce a zeleninu. V anglii se takto slušně stravují počty squoterů, jelikož jídlo je v Anglii nevídaně drahé. Vyskipovat se ale třeba dá i video, elekronický notebook, počítač…:) Plánovala jsem se skippování zúčastnit a přiučit se, ale časově se mi skippy kryly s prací:( Tak možná příště…

Jelikož v angl. squotování NENÍ zákonné, ale ani NEZÁKONNÉ (v ČR je to nezákonné vniknutí na cizí pozemek za něž následuje trest), takže vás za něj nemůžou odsoudit. Pokud budovu obýváte a zároveň se o ní staráte, nikdo na Vás nemůže. Jedině původní majitel, který by se chtěl opět nastěhovat, má právo žádat, aby současní obyvatelé jeho dům opustili a oni tak musí učinit…Když jsem se ale o tom s českými squotery bavila, prý jim to tak nevadí, je to život. Prostě si seberou svých „pár švestek“ a jdou osquotovat jiný dům…Žádná nostalgie, že do svého bývalého domu vložili kus sebe, protože některé si opraví od základů. Cítila jsem, že já k tomu musím ještě ten nějaký kousek cesty ujít- nelpět tolik na materiálnu..A to k tomu by měl dospět každý z nás! To je také jedna z mnoha věcí, co my Anglie dala..

Ale všichni, co jsem tam poznala buď legálně pracují, nebo navštěvují nějaké vzdělávací kurzy ( nyní je dost kurzů zadarmo ve vzdělávacích centrech od Evropské Unie), nejsou to tedy rozhodně žádní flákači , aktivně dávají dohromady prostory a provozují cetrum E4E s jeho týdenním programem….

 

Tu neděli jsme v Dalstonu s Míšou zůstali celý den. Po přípravě jídla jsme ochutnávali, co jsme stvořili a povídali a povídali a povídali…A zachvíli se přiblížil západ slunce a začala příprava na večerní promítání nekomerčního španělského filmu.

Před půlnocí jsme museli odejít, protože nám jel poslední vlak ( v Londýně, byť je to nepochopitelné, že tak ve velkém městě, všechna hlavní doprava po městě končí v půlnoci).

Byl to pro mě nádherný den!Byla jsem opravdu šťastná! Cítila jsem takovou obrovskou harmonii a propojení mezi těmito lidmi zde! Vůbec nevadilo, že jsme si moc nerozuměli slovy, důležité jen bylo, že jsme všichni přišli „bojovat“ za stejnou věc, že VĚŘÍME v jednu věc – V LÁSKU! Tak totiž já myšlenku FNB chápu.A cítila jsem to i z ostatních, že tomu tak je. Sice jsme se viděli poprvé v životě, ale neexistovala tu žádná osobní bariéra, žádný stud, žádná upejpavost:) Všichni se bavili se všemi a o všem.

Takové otázky jako -odkud jsi, proč jsi teď v Londýně, proč děláš FNB, v co věříš v životě…. jsme probírali velice vážně, do hloubky a zcela otevřeně bez zábran, bez strachu z neporozumění. Všichni k sobě přistupovali s velkým respektem…

Kdybyste ty lidi potkali někde na ulici, určitě by vás nenapadlo, že zrovna tenhle člověk věří v Boha, je abstinent, vegan a aktivně se zapojuje do FNB…..A proto to bylo tak krásné, tak osobní.

 

Anglie je pro mě stát neuvěřitelného chaosu. V administrativě, zdravotnictví, školství…. Za ubytování, jídlo a dopravu se nedoplatíš…

Ale pokud jsi dobrodruh, Londýn je pro tebe místem, kde jistě v té směsici různých národností, náboženství, filozofií, životního i uměleckého stylu najdeš člověka své krve, protože tady se opravdu nemusíš bát, že „vyčníváš“. No a i kdybys chtěl, moc se Ti to dařit nebude,budeš mít velkou konkurenci:)

Jistě budeš mít co poznávat a učit se……

 

Bylo příjemné vědět, že nejsem jediný blázen na světě, že takových bláznů je nejspíše nepočitatelně! A jako zázrakem jich začínám potkávat víc a víc jakoby samo a od sebe..Tomu já říkám MALÉ ZÁZRAKY!Vždy mě zahřejí na srdci. Setkání s těmito lidmi mě ještě více utvrdilo v tom, že má smysl opravdu bojovat, nevzdávat se víry v dobro, protože to je pohonný mechanizmus k uskutečnění zatím neuskutečněného! :)

 

A to bych Vám všem na závěr popřála – NEZTRÁCEJTE VÍRU V DOBRO, VÍRU V LÁSKU! PROTOŽE JEN S NÍ BUDEME MOCI ŽÍT NAPLNO A NIKOMU NEZPŮSOBOVAT BOLEST!

Edita

 

P.S.: Nezapomeňte si v nejbližší době prohlédnout fotografie z Londýna

 

 

 

Kontakt a celotýdenní program Londýnkých Food not Bombs – Dalston

 

everything4everyone@riseup.net

 

 

 

Thank you for coming to visit us, thank you for talking and listening to us, it is always important and empowering to have the chance to share our ideas with different people it gave us strength to carry on the fight and the experience we are living in Dalston. Being constantly in a space to try to organise with our neighbour is not always easy....... anyway, because you were interested in what we are doing here we are sending you a recap of the activities we are doing and when they happen.

 

We hope to see you soon to participate with us in any of the working groups, maybe to start a new one, or simply to have a coffee or tea in the café.

 

Everything4everyone working groups

 

1) E4E café/infoshop/exhibition - Everyday from 12am

2) Theatre of the Oppressed - Thursdays & Saturdays at 1pm

3) Samba band - Thursdays at 5pm

4) Guerrilla cinema/video - Sunday

5) Food not bombs - Sundays

6) Zapatista Action Project - Wednesdays

7) Acoustic night/jam session - Fridays from 9pm

 

 

1) E4E CAFÉ/ INFOSHOP/ EXHIBITION

 

The café area is our open window, from where we can talk to local people to better understand the real problems that affect their life. Its a chance to listen to their opinion regarding the "regeneration" of Hackney and how it will change the environment they are living in. From this open window we have the opportunity to explain wider issues, to show how the system is working against people all over the world, how in other places people are organising and resisting. Through video, working groups, discussions or simply chatting over a cup of coffee with anybody who stops for a while we are trying to get people involved and build a strong & integrated community. In the café there is also an exhibition with photos, plans, and a model to raise awareness of the council project, how it will impede on peoples lives, and to show how the council?s plans are decided with no regard for the daily reality and needs of the majority. We also promote plans for a locally designed plan that incorporates real affordable housing.

 

2) THEATRE OF THE OPPRESSED

 

"In the beginning the theatre was the dithyrambic song: free people singing in the open air The carnival The feast

Later, the ruling classes took possession of the theatre and built their dividing walls. First, they divided the people, separating actors from spectators: people who act and people who watch - the party is over! Secondly, among the actors, they separated the protagonists from the mass.

 

The coercive indoctrination began!

 

We have seen that the population of a city is not uniformly content, If there is inequality, no one wants to be to his disadvantage. It is

necessary to make sure that all remain, if not uniformly satisfied, at least uniformly passive with respect to those criteria of inequality. How to achieve this? Through the many forms of repression: politics, bureaucracy, habits, customs - and Greek tragedy.

Now the oppressed people are liberating themselves and, once more, are making the theatre their own. The walls must be torn down. First, the spectators start acting again: invisible theatre, forum theatre, image theatre, etc. Secondly, it is necessary eliminate the private property of the characters by the individual actors.

 

The Theatre of the Oppressed is "theatre" in its most archaic application of the word. In this usage, all human beings are Actors (they act!) and Spectators (they observe!). They are Spect-Actors.... Everything that actors do, we do throughout our lives, always and everywhere. Actors talk, move, dress to suit the setting, express ideas, reveal passions - just as we do in our everyday lives. The only difference is that actors are conscious that they are using the language of theatre, and are thus better able to turn it to their advantage, whereas the woman and man in the street do not know that they are speaking theatre."

 

"Augusto Boal"

 

INVISIBLE THEATRE

 

 

Invisible theatre is a form of guerrilla theatre or public provocation, designed to elicit discussion from an audience that does not know that it is witnessing theatre.

 

FORUM THEATRE

 

 

Forum Theatre is an interactive theatre form. An audience is shown a short-ish play in which a central character (protagonist) encounters an oppression or obstacle which s/he is unable to overcome; the subject-matter will usually be something of immediate importance to the audience, often based ion a shared life experience. After this first showing, there may be brief discussion among the

audience, mediated by a figure known as "the Joker" (as in a pack of cards, belonging to no particular suit, on no-one's side). Then the play is restarted, usually from the beginning, and runs as before - but this time, whenever a 'spect-actor' (active audience member) feels the protagonist might usefully have tried a different strategy, s/he can stop the action, take the protagonist's place, and try his or her idea. The other character in the piece will react as they feel their character would react, i.e. they will make it realistically difficult for any new tactic to succeed; but if an idea works, the intervening spect-actors can win, the game is not rigged.

Through a session of Forum Theatre, many people will take the stage and show many different possibilities. In this way, the event becomes a kind of theatrical debate, in which experiences and ideas are rehearsed and shared, generating both solidarity and a sense of empowerment. It may be used to rehearse for an imminent occasion, or to uncover and analyse alternatives in any situation, past, present or future.

 

WHY

 

The aim of the Theatre of the Oppressed working group is to perform in the street for everyone, so we can take the theatre back into the open air and therefore into the hands of everyone. By taking to the streets the issues that affect people of the community we

hope people will be able to reflect themselves, play scenes and find solutions for the problems of our everyday life, and also make the

connection between our way of development in the north and the relationship or the impact that it has on the south of the planet.

 

WHEN

 

The working group meets every Thursday at 1pm and through games and stories we developed the skills and the confidence that we need to DO forum theatre in the street. There is also an open workshop, for anyone who is interested and wants to understand more about it, every Saturday at 1pm. Feel free to come to either.

 

WHERE

 

The workshop will take place in the "everything4everyone" café in the occupied Dalston theatre. 4 Dalston Lane, E8 (opposite the "peace mural")

 

3) SAMBA BAND

 

When the instruments collide to become one voice, many rhythms intertwining, tumbling over and under each other until varying levels of noise become one and we are all the same, we do away with categories and divisions, we are at once the student and the teacher, the drummer and the dancer, the performer and the audience.

 

When the drums sound out, at first a distant tremor, a flash of colour beneath the grey concrete paving slabs, growing ever closer and at last breaking through the dull monotony of 24/7 -consumption and TV-nation, loud and clear, it is like a call to action, to join in, to follow the sound and make your body, your hands, one with theirs, the rhythms growing stronger with every newcomer. With each and every person an intrinsic part of the whole, we come to realise both or individual and collective importance, that feed into and

grow from each other.

 

"E4E Sambista"

 

Originally born in West Africa, the samba rhythms we play were transported by slaves to Brazil, where they were used by the disenfranchised to fight injustice. We unite ourselves with all people around the world who have ever used music, drumming, laughing, as a form of empowerment and self-expression in the faces of those who seek to oppress us and fit us neatly into their own boxed-in categories.

 

WHY

 

From time to time we support actions, demonstrations or pickets in Hackney with other campaigns or in London in solidarity with people struggling for social justice around the world. This is the time when the Samba band fulfills all its power, by being in the street shoulder to shoulder with those who are shouting their dissent.

 

WHEN/WHERE

 

The Samba working group practice is every Thursday at 5pm in the space opposite the "everything4everyone" cafe' next to the "peace mural". Feel free to come along to play with us, to dance or just to see and listen to the rhythms of resistance and you will soon realise that no particular experience is required to join the band

 

4) FOOD NOT BOMBS

 

Food Not Bombs is one of the fastest growing revolutionary movements and is gaining momentum throughout the world. There are hundreds of autonomous chapters sharing free vegetarian food with hungry people and protesting war and poverty. Food Not Bombs is not a charity. This energetic grassroots movement is active throughout the Americas, Europe, Africa, the Middle East, Asia and Australia. Food Not Bombs is organising for peace and an end to the occupations of Iraq, Afghanistan and Palestine. For over 25 years the movement has worked to end hunger and has supported actions to stop the globalization of the economy, restrictions to the movements of people, end exploitation and the destruction of the earth.

 

Food Not Bombs is an all-volunteer organisation dedicated to nonviolent social change. Food Not Bombs has no formal leaders and strives to include everyone in its decision making process. Each group recovers food that would otherwise be thrown out and makes fresh hot vegetarian meals that are served outside in public spaces to anyone without restriction.

 

Extract from "the food not bombs story"

www.foodnotbombs.net </redir?http://www.foodnotbombs.net>

 

WHY

 

The food not bombs working group is part of away to shout against the war fought for the needs to secure natural resources for capitalism to function, it is a moment for us to know each other better while we cook, and recreate for a day family life in the usually warmest room of the house, the kitchen.

 

WHEN/WHERE

 

Food not bombs working group meet in the "Everything4everyone" café every Sunday at 11am to start cooking. Every time the weather will help us we serve food outside, opposite the cafe' (next to the "peace mural"), otherwise it will be inside the café. Feel free to come on down and help us cook or come up with ideas of how we can further expand the message that we try and promote with food not

bombs.

 

5) GUERRILLA CINEMA

 

Inspiring documentaries and films about different social struggle from around the world and the resistance to them. Making the link between what is happening on our own very door step and uniting ourselves with those who are struggling to keep their culture, their tradition, all over the planet.

The people involved in this working group search and choose the series of videos that will then be projected. We learn and share skills by doing subtitles, filming, editing and by projecting videos in the streets of Dalston.

 

WHY

 

Through cinematography we give a voice to different plights that don't always get heard and make this information accessible to everyone.

 

WHEN/WHERE

 

Guerrilla cinema starts at sunset every Sunday after food not bombs, in the open air, under the stars in front of the E4E café, (next to the "peace mural"). Sometimes you can also find guerrilla cinema projecting in other streets of our neighbour.

 

6) ZAPATISTA ACTION PROJECT

 

The Zapatista action project incorporates all of our activities but the focus of this working group changes depending on the issues and events that arise in the whole world all around us. Through the actions that we undertake we try and unite and support the struggles that are faced on a daily bases by people in the global south, as our lives and lifestyle in this society is so heavily implicated in the destruction and repression that occurs to secure the supply of natural resources to maintain our addiction to material consumption.

 

Big corporations with the intertwined complicity of governments, and protected by the police and army, are destroying people?s lives and the fragile environment that we all depend on, just to secure the status quo of our mundane and superficial society. The effects of our lifestyle on the planets ecosystem are becoming more and more evident, nature is screaming out to us to help us see the catastrophic consumeristic system we help to perpetuate.

 

 

7) ACOUSTIC NIGHT/ JAM SESSION

 

The acoustic jam night is a night to become closer together with friends, strangers, neighbours and lovers in a creative and fun atmosphere. For one night a week the air is filled with inspired music and words. Anyone is more than welcome to come along and share their musical talents, tell a story or poem, sing, tell jokes, jam along, or just listen and chat.

 

WHEN/WHERE

 

The acoustic jam night starts at 9pm on Fridays in the ?everthing4everyone? café. So come on down and bring your lyrics, music,

hands, instruments, voices, spirit and jam along in anyway you can!

 

So far these are what activities and workshops we have managed to create. We hope to see you join us in some of these and maybe help us start organising more free workshops where we can share knowledge, skills and experiences and create a space that is free for everyone to enjoy and learn in.

 

For an up to date list of activities and workshops check out

www.infousurpa.co.nr </redir?http://www.infousurpa.co.nr>

 

Další zajímavé odkazy na FNB v celém světě

 

Slquonksi Brod [Croatia] ruz@zamir.net

Split [Croatia] oculic-aktirist80@net.hr

Split [Croatia] kum_split@net.hr

Stockholm [Sweden] sthlm@fnb.se

Szczecin [Poland] apunkers@o2.pl>

Timisora [Romania] aactivistcollective@yahoo.com

TRNAVA [Slovakia] trnava@jedlo.sk

Turku [Finland] rea_turku@iobox.fi

Kiev [ukraine] barmer@ukr.net

Utrecht [Holland] freefood@dds.nl

 

 

JEDNA SKVĚLÁ OSŮBKA JMÉNEM EDIT, NÁS NA CHVÍLI OPUSTILA, TEĎ BUDE 6 MĚSÍCŮ V ZAHRANIČÍ, ALE NEBOJTE. MYSLÍM, ŽE HNED JAK SE ROZKOUKÁ, BUDE OPĚT PSÁT, PLÁNOVAT, NAVAZOVAT KONTAKTY ( I MEZINÁRODNÍ)...

 

Neuvěřitelnou rychlostí se nám blíží již 5. rozdávání jídla. Bude to stejně jako minulé rozdávání na Lanově třídě před Priorem v úterý 11.4.2006 v 15.00. Když budete mít čas a hlavně chuť tak určitě přijďte. Těšíme se na Vás

 

Naše poslední rozdávání dopadlo fajn. Vím, nenapsali jsme k němu nic, protože jsme nějak nestíhali, ale nebojte se, jsme tu!!! ŽIVÍ A ZDRAVÍ, fotky bohužel taky nejsou - nějak jsme v tom spěchu zapomněli na foťák.....Ze začátku jsme z toho tedy neměli dobrý pocit, protože Lanovka se opravuje, a nejenže nemají lidé kudy chodit, ale ještě se tam postavíme my...Ale byl to jenom pocit. Dopadlo to skvěle, ani zima už tak velká nebyla, měli jsme auto a guláš chutnal...

 

 

 

PROHLÍŽEJTE FOTOGRAFIE Z KONCERTU!!! :)

 

 

NÍŽE SE MŮŽETE DOČÍST ….

 

 

* 4. rozdávání 14.3.2005 od 15.hod na Lannovce

 

 

*Kontakty na FNB v ČR a Slovensku

 

 

* Lehké zamyšlení nad posledním rozdáváním 14.2.2006

 

 

* Článeček o Benefičním koncertu FNB 21.2.2006

 

 

* Info o budějovické skupince FBN

 

 

* Článek o FNB z časopisu A- Kontra od člena plzeňského FNB

 

 

* Info o plzeňské skupince FNB

 

 

 

Blíží se nám bleskovou rychlostí další již 4.rozdávání našeho veganského guláše na Lannově třídě v ČB u Prioru a to 14.3.2006 od 15. hod. Držte nám pěstičky, aby se nám nepřipálil a vy jste si na něm mohli opět pochutnat při prohlížení letáčků, které shromažďujeme z různých nezávislých organizací. Můžete nám opět přinášet čisté kelímky od másla, jogurtu apod., čisté použité oblečení a také třeba koření - gulášové, nové, bobkový list, pepř apod., čočku, brambory, mouku - prostě cokoliv bychom mohli využít na dalším rozdávání. Pokud víte o nějakém pekařství, kde by byli ochotní nám darovávat zbylý chleba z předešlého dne, bylo by to super!

 

 

Náš benefiční koncert 21.2.2006 se nám nakonec vydařil:)

 

Děkujeme za pochvaly! Jsem ze srdce ráda, že slyším tolik pozitivních ohlasů!!!Protože já osobně jsem stíhala sledovat jen chyby

 

Samozřejmě budu také vděčna za Váš názor, co se Vám nelíbilo a co by se mělo podle Vás vylepšit.

 

To se také týká i těchto stránek. Takže za jakékoliv postřehy budeme rádi! Ty můžete sdělit do naší Diskuze nebo napsat mailem - jsme vděční za cokoliv!:)

 

A také nezapomeňte na to, že pokud Vás náš projekt zaujmul a měli byste jakýmkoliv způsobem chuť přispět, pošlete nám svůj kontakt emailem.

 

Díky za Vás všechny, kteří jste přišli, protože to pro nás hodně znamená, dává nám to mnoho síly pokračovat dál

 

 

Doufám, že co nevidět se tu objeví článečky z 3. rozdávání, koncertu a také rozhovor s panem vedoucím Azylového domu Sv. Pavla.

 

 

Konečně si však můžete s chutí prohlédnout fotky z 2.,3.rozdávání a také z našeho koncertu!! Dejte nám vědět, co na ně říkáte ! .) (Diskuze)

 

 

Tak ať se vám všem daří! .)

 

A s mrkví :) Edita

 

Kontakty na FNB v ČR a Slovensku:

 

 

Praha (www.fnb.s.cz, http://fnbpraha.wz.cz)

 

Plzeň(fnb.plzen@seznam.cz)

 

České Budějovice (www.jidlonezbranecb.czechian.net)

 

Kolín (FNBkolin@seznam.cz)

 

Česká Třebová (csaf.vychod@seznam.cz)

 

Brno (www.jmz.ecn.cz)

 

Ostravě

 

Dlouhou dobu se vařilo také v Liberci a Hradci Králové

 

 

Bratislava (www.jedlo.sk)

 

http://www.jedlo.sk/media/20041218_5vyrocie.stv.wmv

http://www.jedlo.sk/media/20041218_5vyrocie.ta3.asf

 

Košicích (jedlo.ke@post.sk)

 

Trenčíně (jedlo.tn@centrum.sk)

 

Trnavě (jedlott@safe-mail.net)

 

 

Pokud jsou pro Vás ČB moc daleko, zkuste zkontaktovat skupinku FNB z Vám bližšího města ze seznamu, jistě neodmítnou Vaši pomoc!!

 

Co napsat k našemu zatím poslednímu 3. rozdávání guláše 14.2. 2006 ???

 

 

Snad jen to, že nejsme pouze parta bláznivých snílků, kteří nevidí a ani snad nechtějí vidět realitu a jen tak si hrají na spasení světa…… Slyším to všude kolem sebe, ať už od lidí, neznalých našeho projektu, tak od lidí zasvěcenějších, ať od známých, tak přátel… Každý den má tolik barev šedi, tolik bolesti…A my si myslíme, že kus teplého žvance něco změní.…

 

Proč se vlastně vůbec snažíme změnit něco, co nejde? To, za co může vždy ten DRUHÝ ?? A nikdo prostě není schopný najít lék….Proč si jednoduše večer nelehneme do postele se smířením a snad i s přáním, abychom se už ráno neprobudili??? Je směšné nás na ulici VIDĚT snít i ve dne!! *

 

ZTRÁTA ČASU!! DĚLEJTE NĚCO POŘÁDNÉHO SAKRA A UŽ SE JEN NEFLÁKEJTE, STUDENTI!!

 

JEDEN člověk přece nic NEZMŮŽE! Probuďte se!!......

Smutné..............

 

 

Ale vždyť, my jsme se PROBUDILI !! Myslím, že jsme si moc dobře vědomí reality. Chceme znát pravdu a nebráníme se jí!! NEZAVÍRÁME OČI!!!!

 

 

Proto JIMI POHLÍŽÍME na všechny BEZ ROZDÍLU !! Neskláníme hlavu, když jdeme kolem, ale zeptáme se : „ Jak se máte?….Dáte si guláš??“

 

Ano možná opravdu směšné navázání komunikace...... Pro někoho však JEDINÉ..... A to je škoda........

 

Ale tím to přece nekončí!

 

Přála bych si, aby jeden velký SYNDROM VYHOŘENÍ, který postihuje staletí naši planetu, byl konečně oslepen zažhnutou jiskřičkou, která se rozvine v plamen a dosáhne až celosvětového požáru OTEVŘENÝCH MILUJÍCÍCH SRDCÍ !!!

 

A tak, když, jako každý z nás, mám kolikrát pocit, že ten písek odevšud na mne házený, můj ohýnek začíná dusit, jsem vděčná, že potkávám víc a víc lidiček, kteří v tu chvíli hoří i za mě a dodávají mi tak sílu opět vzít lopatu do ruky a nevzdávat se prokopat se až k srdci – ostatních i svému……………………

 

 

Proto moc dobře chápu, že každý z nás v určité životní fázy potřebuje někoho od koho se připálí :)

 

Ráda bych, abychom tu pro druhé byli od toho!

 

 

Proto díky VŠEM, kteří jste s námi třeba i jenom v myšlenkách !!!

 

 

Společně to zvládneme!!! .)

 

 

*škoda, že to zatím nedokážeme všichni – snít i ve dne….

 

21.2.2006 se nám podařilo nakonec i úspěšně zrealizovat náš 1.BENEFIČNÍ KONCERT FNB v klubu Velbloud v čb.

 

 

Byl to opravdu multižánrový večer– středoveká hudba: Dei Gratia - Tábor ( kvůli nástrojům se dokonce nemohlo 1.hodinu kouřit – kupodivu to většina hostů zvládla bez větších narážek :) ), šamaská hudba: Nicota – Č.Krumlov, hip hop :taneční skupina Bud side breakers- čb, punk a lehčí hardcore: Oversway a Sandside ze Strakonic.

 

Ale prý tam vládla příjemná atmosféra……..

 

 

I skladba návštěvníků byla různá. Byla jsem opravdu ráda, že se nám podařilo uskutečnit to, co hlásáme: NEDISKRIMINOVAT! Že i když jsme tak různí, všechny nás spojuje 1 věc – MÍT RÁD! Sice to může znít dětinsky, ale je to FAKT, který nikdo nemůže vyvrátit! …..…

 

 

Naším plánem je lidem bez domova umožnit větší kontakt s “ normálními” lidmi a “ normální” zábavou ---)LIDÉ BEZ DOMOVA měli vstup a veganský guláš ZDARMA na kuponky, které jsme dávali na rozdávání a do Azyl. Domu.

 

Byly jsme rády, že jejich raekce byla kladná a přišlo jich nakonec asi 5!

 

Podle slov holek z Fnb, kteří se s nimi bavili se jim koncert moc líbil – prý to pro ně ještě nikdo neudělal……Osobně jsem měla možnost mluvit s jedním z nich a s potěšením jsem se dozvěděla, že se tam seznámil s novými lidmi a domluvil dokonce na práci – vystupování s jednou účinkující skupinou! A to je skvělé! Už jen snaha se cení, nemyslíte??

 

Přeji mu, aby mu vše vyšlo podle jeho přání!

 

Kamarádky se mě pak ptali “ Opravdu tam byli bezdomovci?? Já je vůbec nepoznala!! “ Opravdu jim to moc slušelo.)

 

Jsme rády, že se nám podařilo ukázat, to na čem chceme pracovat, že i bezdomovci jsou “ normální lidé” jako my, jen se dostali do situace, které je určitými věcmi ( př. špinavé oblečení) zviditelňují a odlišují nezvyklým způsobem….

 

 

Na místě koncertu byla možnost tedy:

 

- zakoupit náš veganský guláš – ochutnávka zdarma, 1 naběračka za 5 Kč + chleba. Byly jsme rády, že všem moc chutnal – i kamarádům myslivcům( kteří přišli pouze z čistého kamarádství a nakonec se jim koncert i s hudbou, která není jejich oblíbenou, líbil:) A takových bylo více – I náš moderátor Péťa:) Moc jich vážím, že přišli!)

 

- prohlédnout pastelové obrazy od místního malíře Tomáše Krose – pro tuto přípežitost je přestěhoval z výstavní síně do klubu! -všichni je obdivovali

 

- výstavu fotografií z našich rozdávání

 

- zakoupit Nový prostor vevnitř u vchodu od prodejce námi pozvaného z Azyl. Domu – prý jich prodal

 

asi 8kusů – což je podle mne za 2 hodiny slušný poč

 

Už nyní máme v hlavě plány na náš jednodenní fesťáček openair u čb koncem srpna nebo začátku září!

 

V každém případě, kdyby nebyl zrealizovaný, určitě bude další Benefiční koncert!

 

 

A doufejme, že ještě vypilovanější a úspěšnější!

 

 

 

KRÁTKÉ INFO O NAŠÍ SLUPINCE FNB V ČB:

 

 

Na počátku vzniku skupinky dobtovolníků FNB v ČB v listopadu 2005 jsme stáli pouze 2 děvčata. Myšlenku FNB a že něco takového vůbec existuje jsme poprvé zaslechly v Budějovické Svobodě zvířat, které jsme byly členky, od Patrika Neuberta. Tato myšlenka mě velice zaujala a po celý následující rok jsem si pokládala a snažila se zodpovědět na otázky, které mě v souvislosti Fnb napadaly, čerpala jsem informace a v průběhu roku konečně dospěla k přesvědčení, že tento” projekt” má opravdu smysl a sebrala dostatek odvahy se s chutí do toho pustit. Ve Svobodě zvířat jsme se seznámili s podobně smíšlejícími děvčaty, které nám nabídli pomoc a také Patrik nám dodal potřebné info na rozjezd.

 

 

A tak jsme naše 1. rozdávání naplánovali na 13.12.2005 v období vánočního shonu.

 

Toho dne se 6 holek v 11.hod sešlo u nás na kolejích v kuchyni a začalo vařit veganský guláš – pro většinu nás poprvé:) a obvzláště v takovém množství!

 

Bály jsme se, abychom ho nepřipálili!:)

 

To by byla fakt smůla, když jsme do té doby přežily různé zařizování :

 

- sponzorských darů ze zdravých výživ v čb ( nyní nám pravidelně poskytují veg potraviny Sluníčko a Harmonie - celkově na 1 rozdávání v hodnotě 150 Kč, ostatní suroviny si sponzorujeme sami)

 

- nádobí na vaření ( hrnce a měchačky nám darovala Menza Jihočeské Univerzity, půjčují nám 2 várnice a od 14.2.2006 darují zbylou nevydanou polévku, která by se jinak vyhodila/ nyní máme slíbeno zbylé obědy z Biskupského gymnázia – před tím je darovali do Azylového domu, ale v důsledku určitých hygienických limitů daných státem, to bylo zakázáno :( )

 

- shromáždění dostatečné množství použitých kelímků od másla, jogurtů ( nosí nám je lidí nezávisle na sobě, aniž by se zůčast’novali dalších akci – i to je myslím pozitivní! )

 

- použité oblečení

 

- povolení na místo= používání komunikace ( to jsme normálně zaplatili 200kč na 10 termínů rozdávání- nechtěli jsme si hned na začátku udělat zle)

 

- tvoření propagačních materiálů (a jejich roznášení a noční lepení)

 

- webových stránek- vše si píšeme sami, jen nám to pak vkládá do PC náš kamarád, který nemá s FNB nic společného – i přesto si toho velice vážím, že to pro nás dělá!

 

- slevy na kopírování v kopírovacích studiích- jedno nám kopíruje zcela zdarma – poprvé 200ks a nyní 100ks, 2. Nám poskytuje 30% slevu

 

- získávání letáčků z různých organizacích a komunikace s nimi – všichni jsou hrozně ochotní a za to jsem opravdu vděčná! Zjišťuju, že jsme taková malá mafie:),jak jsme všichni propojení a podporujeme se navzájem. A tak by to mělo být!

 

- komunikace s Azylovým domem Sv. Pavla – vyvěšené plakátů, rozdání letáčků, osobní kontakt s klienty a panem Vedoucím/ účastnili jsme se vánočního posezení v AD – velice příjemná zkušenost!:)

 

- rozesílání pozvánek – i médiím

 

- oslovování lidí bez domova přímo na ulici…

 

a vůbec to všechno nějak skloubit studiem a brigádami:)….To ale všichni, kteří fnb dělají, vědí moc dobře…..

 

 

První 2 rozdávání jsme vařili veganský guláš a čaj do desetilitrových várnic --) cca 100porcí. Poprvé se vydalo vše ( už na nás čekaly partičky bezdomíků a squoterů ještě než jsme dorazili na místo rozdávání), podruhé nám polovic zbyla – asi proto že byl řádný mráz a bezdomovců přišlo snad jen tak 5-7. Jelikož ale nabízíme jídlo každému bez rozdílů, oslovujeme kolemjdoucí, informujeme je o naší myšlence, nabízíme guláš a letáčky, pokud má někdo zájem, zanechá nám svůj kontakt a my ho zpětně informujeme o dalších akcích a infoschůzkách, které máme pravidelně každý měsíc.

 

Na rozdávání se snažíme dělat rozhovory s lidmi bez domova a podělit se tak s lidmi přes naše webové stránky o jejich osudy, aby měl každý možnost posoudit, že se to může stát i jemu….

 

 

Rozdáváme tedy zatím každé 2. úterý v měsíci –-) 1x do měsíce. Zatím rozdávání proběhlo 13.12.2005, 10.1.2006,14.2.2006 a nyní se chystá 4. na 14.3.2006. Vaří vždy hlavní jádro ( 2-3 lidičkové)a zbytek (5) jak může. Mimo to nám ostatní kamarádi pomůžou třeba jen oškrabat brambory, odvést věci autem na místo a nazpět( 2. Rozdávání jsme však vezli vše trolejbudem:) ), roznést letáčky, přinesou prázdné kelímky… – a nejsou to tak zapálení lidičkové jako my, nebo se vůbec s naší myšlenkou nestotožňují.

 

A PRÁVĚ V TOM VIDÍM TU SÍLU- ŽE SI MŮŽEME NAVZÁJEM POMÁHAT, I KDYŽ JSME TAK RŮZNÍ! A takových lidí si opravdu vážím!!!

 

Na poslední infoschůzce se nás sešlo 11, takže se doufám pomalu, ale jistě rozrůstáme! :)

 

 

Článek od Víti z Plzeňských FNB vyšlý v časopisu A-kontra:

 

Food not Bombs

 

 

Food not Bombs (Jídlo místo zbraní, FNB) je anarchistická iniciativa, jejíž kořeny nalezneme ve Spojených státech osmdesátých let. Od té doby se tato aktivita spontánně rozšířila především po celé Severní Americe a Evropě, kde se setkávají kolektivy dobrovolníků, aby připravovaly a rozdávaly bezplatně jídlo především bezdomovcům a sociálně potřebným. V různých městech tak nezávisle na sobě fungují skupiny, které v rámci FNB chtějí pozitivní formou demonstrovat svůj odpor proti kapitalistickému systému zisku, který sebou nese i enormní výdaje na zkoušení, výrobu a používání zbraní, zatímco na druhé straně se čím dál tím více lidí nachází na pokraji chudoby, ať již v celosvětovém či místním měřítku. Proti systému násilí a vykořisťování staví aktivisté FNB myšlenky solidarity a aktivní pomoci.

 

Kolektivy FNB fungují na anarchistických principech absence hierarchie, nezávislosti na systému a i ostatních skupinách FNB. Každá skupina si volí svůj způsob vedení aktivit a přístup k obecným zásadám FNB. Mezi ty, vedle již zmíněných organizačních, patří nediskriminování nikoho v přístupu k rozdávané stravě, snaha o recyklaci potravin (tj. využívání zdrojů, které by jinak přišly vniveč), ekologická šetrnost (vyhýbání se nádobí na jedno použití), nepodílení se na utrpení zvířat (vaří se veganská či vegetariánská jídla) apod.

 

 

U nás se první skupina FNB objevila v druhé polovině 90. let v Praze. O pár let později začínaly vznikat další skupiny. Některé již neexistují, jiné jsou aktivní stále a navíc vznikají pořád nové.

 

Některé jsou nepřímo svázány s anarchistickými organizacemi, především ČSAF (Kolín, Plzeň, Česká Třebová), jiné s anarchistickými skupinami spolupracují (Praha) či se vůbec politicky nevyhraňují (České Budějovice). Najde se ale i taková skupina (Brno), která je svázána s oficiální neziskovou organizací (Nesehnutí) a pro svou práci pro bezdomovce pod hlavičkou Jídlo místo zbraní čerpá peníze od Evropské unie, což mnozí jiní aktivisté FNB chápou jako devalvaci jména této celosvětové iniciativy.

 

 

Prostředky na vaření se získávají především díky benefičním akcím, vařením za peníze na různých kulturních akcích či snižováním nákladů díky recyklaci potravin. Jednotlivé skupiny také dle svých možností rozdávají jídlo buď každý týden, dvakrát či jednou měsíčně. Někdy také aktivisté FNB zajišťují občerstvení při různých protestních akcích.

 

V současné době jsou aktivní kolektivy FNB v Praze (www.fnb.s.cz), Plzni (fnb.plzen@seznam.cz), Českých Budějovicích (www.jidlonezbranecb.czechian.net), Kolíně (FNBkolin@seznam.cz), České Třebové (csaf.vychod@seznam.cz), Brně (www.jmz.ecn.cz) a Ostravě. Dlouhou dobu se vařilo také v Liberci a Hradci Králové. Na Slovensku jsou aktivní skupiny FNB v Bratislavě (www.jedlo.sk), Košicích (jedlo.ke@post.sk), Trenčíně (jedlo.tn@centrum.sk) a Trnavě (jedlott@safe-mail.net).

 

 

vk

 

Info o plzeňské skupince FNB od Víti:

 

Já osobně se ve FNB pohybuju od roku 1999, kdy sem pomáhal s rozjezdem pražskýho kolektivu (druhá vlna FNB v Praze).

 

Po dvou letech znovu obnovila svou činnost iniciativa Food not Bombs (Jídlo místo zbraní, FNB) v Plzni. Původně ji zahájili v roce 2000 členové plzeňské skupiny Československé anarchistické federace spolu s dalšími lidmi, kteří mely zájem se zapojit. V loňském roce se domluvil bývalý kolektiv FNB s vegetariánskou kuchyní VegeFood, která se zaměřuje především na vaření a propagaci vegetariánství na hudebních festivalech, na vzkříšení FNB v Plzni.

18. listopadu se konal v klubu Inspiral benefiční koncert, na kterém zahrály v rytmu ska skupiny CBM23 a Dva a pul cvrčka, nechyběla ani afterpaty a v ceně byl i bohatý vegetariánský raut. Díky benefitu se pokryjí po dobu dvou měsíců náklady na vaření. Další benefiční koncert se chystá v průběhu března.

První vydávání jídla proběhlo 25.prosince před Západočeským muzeem, místem, kam byli bezdomovci zvyklí chodit se najíst i v předešlých letech. Tradičně se podává vegetariánské jídlo, a to každou neděli. V průměru se nasytí kolem čtrnácti strávníku.

 

Jinak, abych byl konkrétnější, tak tvrdý jádro tvoří 4 lidi, a funguje to tak, aby se všichni prostřídali, takže každý z nás vaří tak jednou za čtrnáct dní. Samozřejmě tu jsou další (taky tak 4), kteří přijdou občas pomoct. Na jedno vaření ale stačí klidně dva. Blbý je, že jsme ale závislí na tom, kdo má auto... v současnosti disponujeme dvěma. Vaříme vždycky u někoho doma. Jídlo nakupujeme... jedno vaření vyjde v průměru na 200,-. Před lety jsme zkoušeli oslovit nějaký supermarkety, ale neúspěšně... všechno jídlo i nejídlo likvidujou... takže teď už se o to nějak ani nepokoušíme. Připravujeme tak 25 porcí, lidí chodí kolem patnácti, ale když nedávno byl ultramráz, tak nedorazil nikdo.

 

Vaříme každou neděli mimo července a srpna (to většinou je problém sehnat lidi a nejistý sou i strávníci). Peníze se snažíme získat z benefičních koncertu. Propagaci děláme tak, že jsme ze začátku obešli bezdomovce s letáčkama, něco jsme nechali v Naději a jednou za čas skočíme s letáčkama na nádraží.

 

Vařit se snažíme vegansky, ale není to přímo podmínkou... vegetariánské je to ale vždycky. Jinak používáme porcelánový talíře a kovový lžíce (těch je ale zatím nedostatek). Fungujeme na archistickejch principech, tj. bez hierarchie a dotací od systému, bez povolení atd. ...jako klasický FNB stavíme myšlenku solidarity proti myšlence zisku...

 

fnb.plzen@seznam.cz

 

 

 

 

Na úvod si neodpustím pár citátků z knihy Hovory s Bohem od Neala Donalda Walsche:

 

 

„Protože hledáte nový svět. Přestaňte jej hledat. Začněte jej tvořit ! “

 

 

„Jste dobro a milosrdenství a soucit a porozumění. Jste klid a radost a SVĚTLO. Jste odpuštění a trpělivost, síla a odvaha, jste pomocníci v době nedostatku, utěšovatelé v době smutku, léčitelé v době zranění, učitelé v době zmatku. Jste nejhlubší moudrost a nejvyšší pravda, největší klid a nejkrásnější LÁSKA. To všechno JSTE.

 

….vaším úkolem je rozpomenout se na to, ČÍM JSTE. A rozpomenout se na to, čím jsou všichni ostatní. Proto musíte připomínat druhým, aby se také rozpomenuli! “

 

 

Podrobné NOVINKY, které si můžete níže přečíst jsou:

 

 

* 3. rozdávání jídla 14.2.2006

 

* Benefiční koncert FnB – Jnz ČB 21.2.2006

 

* První úspěchy aktivity FnB – Jnz ČB

 

* Článek o 2. rozdávání jídla 10.1. 2006

 

* Fotky z 2. rozdávání jídla – po kliknutí na odkaz fotografie z našich akcí

 

* Úryvky z knihy Hovory s Bohem od Neala Donalda Walsche

 

 

K TOMU ZDE:

 

* Odkaz na fotografie z akcí pražské skupiny Food not Booms:

 

vánoce 2005

http://sweb.cz/jidlomistozbrani/del/Obraz011.jpg

http://sweb.cz/jidlomistozbrani/del/Obraz013.jpg

Czarotek 2005, teknival....měli jsme tam bar...

http://wolf.n.cz/photo/czarotek05

Czarotek 2004

http://www.kralyk.com/axe/czary04/photaz/365.jpg

http://klobouk.fsv.cvut.cz/~subur/Suburbass/Fotoz/Czary2K4/Subpage%202/tofz/SUBCZARY%20(138).JPG

Czarotek 2002

http://www.sweb.cz/jidlomistozbrani/Spytovice_2002.htm

 

 

* Odkaz na záznam rádiového vysílání na téma Historie vegetariánství:

 

http://www.rozhlas.cz/leonardo/audio/_audio/00341484.mp3 .

 

* Odkazy na zahraniční Kyjevské Food not Boombs, kteří s námi navázali komunikaci:

 

http://reaction.zaraz.org/fnb_kiev_atrcl.html#fnb_en

 

www.zyobra.com

 

http://reaction.zaraz.org/fnb_13_03_05.html - First FNB Action in Kiev 13.03.2005

http://reaction.zaraz.org/fnb_26_03_05.html - Second FNB Action in Kiev 26.03.2005

http://news.zaraz.org/?n=367 - Forth FNB Action in Kiev

http://diyhc.com/afisha/FNB_25.09.05/ - photo from Forth FNB Action in Kiev

 

 

 

Další 3.rozdávání nám tentokrát krásně vychází na 14. 2. 2006 – takže na Valentýna J Máme pro Vás překvapení – pokud se u nás tento den na Lannově třídě zastavíte, budete si moci od nás zakoupit vlastnoručně vyrobená srdíčka z vizovického těsta,tím přispět na naše další aktivity a někoho potěšit obdarováním J!

 

 

 

A pro nás ( doufám, že i pro Vás) neuvěřitelně dobrá zpráva!

 

21.2.2006 si určitě udělejte večer čas a zajděte od 21. hod do Velblouda v ulici U Tří lvů, jelikož se v tuto hodinu bouřlivě rozjede Benefiční koncert Food not Bombs – Jídlo, ne zbraně České Budějovice!

 

 

Program bude doufám pro většinu oušek dostatečně lahodivý :

 

 

DEI GRATIA – historická hudba a historické nástroje– dudy, djembe, darbuka, mandolína, chalumeau, fidula, tamburína, platerspiel, středověká flétna, šalmaj, brač – určitě si nenechte ujít, to jste ještě neviděli!!

 

Jen se do 21:45hod nebude moci kouřit, abychom nepoškodili cenné nástroje, které cigaretový kouř neumí zpracovat?J www.deigratia.mysteria.cz

 

HUDEBNÍ SDRUŽENÍ NICOTA – didjeridoo, djembe a další „retro“ nástroje nás něžně naladí na společné hudební vibrace a rozproudí tu pravou pozitivní taneční náladu

 

AFRICAN PREACHER– nefalšovaný černošský rapper s dredami nám předvede, jak se freestyluje s africkou řečí Ošivambo J

 

BUD SIDE BREAKERS - Budějovická taneční hiphopová skupina Vám ukáží, jak se to pořádně „dělá“! J

 

OVERSWAY – Melodický punk

 

SANDSIDE – Strakonická rockovo – punková skupina, která Vás jistě už nenechá stát na místě bez pohybu ( na jejich styl se můžete nažhavit na jejich webu www.sandside.net) – jen se musí vykurýrovat bubeník z nemoci, takže se ještě uvidí L

 

 

Celým večerem Vás bude provázet příjemná moderátorka z rádia Faktor – naše Lenča Přibylová a tak po kapkách Vás stručně seznámí s celosvětovou myšlenkou Food not Bombs a s pojetím a plány Budějovické skupinky Jídlo, ne zbraně! - kdo ještě neví, odejde z koncertu zas o něco moudřejší J

 

A druhý moderátor Petr Svoboda z reklamní agentury Aapromotion Vám přihodí info o účinkujících a možná i něco víc J

 

 

Doufám, že se program už nebude nijak zásadně měnit, v každém případě o tom budete prostřednictvím těchto stránek informováni.

 

 

Jaké si tento koncert uděláme – pořádající, účinkující, ale i vy posluchači a „pařící“ – takový ho budeme mít!

 

A já doufám, že se sejdeme všichni lidičky podobně pozitivně smýšlející a ten večer si všichni pořádně užijeme, jelikož také bude na koncertě nemálo oslavenců jak svátku – Lenek, tak i narozenin!

 

Celá částka z Vašeho vstupu půjde na veškeré aktivity FNB, protože prostory nám byly poskytnuty zdarma a účinkující se vzdali honoráře. Takže se nejen dobře pobavíte ( doufám), ale také přispějete na dobrou věc J

 

 

Na místě budou samozřejmě na rozebrání různé informační materiály od organizací, které s námi navázaly komunikaci – ať už letáčky proti zbraním, za lidská práva, práva zvířat, rostlin – ekologické.

 

 

Také stále přemýšlíme nad tím, jak bychom trošku poodhalili Tabu mezi bezdomovci a „normálními“ lidmi a zprostředkovali jim lepší kontakt s okolním světem. Jako první pokus jsme realizovali rozhovory s bezdomovci (můžete si je přečíst po kliknutí na odkaz Rozhovory s bezdomovci), které dál budou samozřejmě pokračovat. A dalším pokusem bude tento koncert, jelikož budeme v Azylovém domě a na rozdávání jídla dávat bezdomovcům kupón , díky němuž budou mít vstup na koncert zdarma. Doufáme, že tímto poskytneme možnost většího kulturního vyžití, protože, co si budeme povídat, tito lidé jsou všude odepsáni… Umíte si představit Vy, že byste neměli peníze se jít někam pobavit a všude by Vás vyhazovali??

 

Samozřejmostí je čisté oblečení, každopádně to platí pro každého člověka J

 

 

Vstup: 50 korun českých

 

 

Budeme se na Vás všechny na naší „pařbičce“ upřímně těšit!

 

Za FnB – Jídlo, ne zbraně ČB

 

Edita J

 

 

 

Musíme se s Vámi samozřejmě podělit o naše 1. ÚSPĚCHY ! :

 

 

Co nevidět na našich stránkách začnou vykukovat podrobné informace o Azylových domech v Čb – nejen o jejich chodu, ale i různé zajímavosti ze zákulisí, jelikož jsme navázali těsnou spolupráci. Doufáme, že tím podpoříme větší zájem o tuto problematiku. Postupem času se doufám i něco vyklube z našich zájmových „kroužků“ J

 

 

Od Univerzitní menzy budeme pravidelně dostávat zbylou polévku (a možná i něco navíc), poprvé právě 14.2.2006

 

 

Navázali jsme kontakt s Budějovickou Billou, slíbila nám, že nám bude potraviny s poškozeným obalem a zdravotně nezávadným obsahem shromažďovat a daruje nám je – není jich však prý měsíčně moc, protože se snaží většinu věcí prodat se slevou. Ale i za to málo jsme vděční – pořád lépe, než kdyby se ty potraviny vyhodily J Ostatní hypermarkety náš mail ignorují, některé se slušností odmítnou. Ale my to nevzdávámeJ

 

 

Od Čajírny a kafírny U Tří lvů jsme 23.1.2006 dostali darem 22 baget, které jsme zanesli do Azylového domu. Samozřejmě nám a majiteli čajírny Miloši Vaněčkovi velice děkovali! A my tímto Milošovi Vaněčkovi veřejně též moc děkujeme za podporování našich aktivit, už i jen psychickyJ!

 

 

Taktéž díky za poskytnutí prostor zdarma pro benefiční koncert v Černém Velbloudu majiteli Miloši Vaněčkovi a všem hudebníkům, moderátorům, malířům a přátelům, kteří se budou na tomto koncertu ať přímo, nebo nepřímo podílet bez nároku na odměnu! Předem velké díky!

 

 

Samozřejmě stále děkujeme za sponzorské dary od Zdravé výživy Harmonie na Senovážném náměstí v ČB, Zdravé výživy Slunečnice u Lannovi třídy v ČB.

 

 

A také další díky všem organizacím, které s námi ochotně komunikují a zasílají informační materiály a zveřejňují naše akce( Svoboda Zvířat – Praha www.svobodazvirat.cz , Česká společnost pro výživu a vegetariánství www.cssv.cz , Společnost pro zvířata www.spolecnostprozvirata.cz , budějovická Calla www.calla.cz , budějovická Rosa, www.vegetarian.cz , www.veggie.cz ) a také klukům z pražšké skupinky Food not Bombs – jim díky za tipy, rady a psychickou podporu!

 

 

 

 

Naše novoroční 2. rozdávání 10.1.2006 se samozřejmě neobešlo bez stresu, jídlo jsme nakonec statečně převezli z kolejí na Lannovku trolejbusem, jelikož selhalo auto. Byl to pro nás 4 holky bojový úkol, ale nakonec jsme ho zvládly, myslím že na jedničku – dokonce jsme přišly včas J A pochvalovaly jsme si, jak jsme to zvládly se vším všudy ekologicky – ani auto jsme nepotřebovali J

 

Tentokrát jsme chvíli i pouštěly pro zpříjemnění hudbu z diskmenu ( jelikož nám tentokrát nevyhrávala kapela jihoamerických idiánů – jak se psalo hezky v článku o našem 1. rozdáváním v novinách J ), ale jen do chvíle než nám nezamrzlJ Byla opravdu zima. Nejspíše proto se tentokrát tolik bezdomovců u nás nezastavilo, natož aby na nás už předem čekaly skupinky jako minuleJ

 

Avšak přece měla akce úspěch! Tentokrát se u nás dosti zastavovali „normální“ lidé sami od sebe a ptali se, „co se tu děje“ J Potěšilo nás, že jsme se setkali s velkým souhlasem a podporou, ať už slovní, zanecháním svého kontaktu, a dokonce i finanční!

 

Za to vše velké díky! Vím, že stále za něco děkuji, ale myslím se, že by se mělo a má to tak být J

 

Nabilo nás to další jiskrou a energií! Bylo to potřeba, protože jsme zrovna měli zápočtový týden a všichni studenti uznají, že to není zrovna psychicky stabilní týden J

 

Každopádně nás to utvrdilo v tom, že má smysl tady v Budějicích pokračovat, protože je tu hromada lidiček, o kterých ještě nevíme, kteří touží stejnými tužbami jako my! A my jim chceme nabídnout pomoc v jejich realizování! A oni tím pomůžou nám. Takže se nakonec budeme mít všichni dobře J

 

 

Těšíme na nové členy, pomocníky, i strávníky J

 

V každém případě cokoliv nám můžete sdělit do naší diskuze na těchto stránkách a 14.2. nebo 21.2. se uvidíme!

 

S mrkví EditaJ

 

 

 

 

A ti, co dočetli až sem si zaslouží malou odměnu J

 

Nedá mi to a musím se s Vámi podělit o hezký „příběh“ z knihy, kterou právě čtu – a nebojte se, ti kdo mě znají, ví, že nejsem žádný fanatik J Každý si z Vás si jistě z těchto úryvků vezme do své dušičky, co potřebuje….

 

 

Hovory s Bohem od Neale Donalda Walsche:

 

 

Kdysi dávno existovala duše, která o sobě věděla, že je světlem. Byla to nová duše, která prahla po životě.

 

„ Jsem světlo,“ říkala. „Jsem světlo.“ Ale skutečnost, že to věděla a že to neustále opakovala, nemohla nahradit opravdový zážitek. Ve sféře, ze které tato duše přišla, nebylo nic než světlo. Každá duše byla vznešená, každá duše byla nádherná a každá vyzařovala Boží záři. A tak tato malá dušička byla jen svíčkou na slunci. Uprostřed největšího světla – jehož byla částí – nebyla schopna vidět ani zakusit, čím skutečně je.

 

A tak po tomto poznání začala toužit. A její touha byla tak velká, že jsem jí jednoho dne řekl, ( říká Bůh) „ Dušičko, víš, co musíš udělat, abys uspokojila svou touhu?“

 

„ Co, Bože? Co? Udělám cokoli!“ řekla dušička.

 

„ Musíš se oddělit od nás ostatních,“ odpověděl Bůh, „ a pak se musíš obklopit temnotou.“

 

„ Co je temnota, Bože?“ zeptala se dušička.

 

„ To, co ty nejsi,“ odpověděl Bůh a dušička to pochopila.

 

A tak se oddělila od všech ostatních a dokonce odešla do jiné sféry. A v této sféře měla možnost zakusit všechny druhy temnoty. A také to dělala.

 

Z této temnoty však volala, „ Otče, Otče, proč jsi mě opustil?“ Stejně jako to děláte vy. Ale já jsem Vás nikdy neopustil – říká Bůh – jsem stále s vámi a jsem vždy ochoten připomenout vám, čím skutečně jste, jsem vždy připraven zavolat vás domů.

 

Proto buďte světlem uprostřed temnoty a neproklínejte ji. A když jste obklopeni tím, čím nejste, nezapomínejte na to čím jste. A chvalte svět, i když jej chcete změnit. A vězte, že to, co děláte v nejtěžší chvíli, může být vaším největším vítězstvím. Neboť život, který si vytvoříte, je výpovědí o tom, čím jste – a čím chcete být.

 

 

........................................................................................................................................................................................

 

 

Úkolem vaší duše je dovést vás k tomu, abyste si vybrali nádheru – abyste si zvolili to nejlepší z toho, čím jste – a abyste neodsuzovali to, co si nezvolíte.

 

 

........................................................................................................................................................................................

 

 

Protože hledáte nový svět. Přestaňte jej hledat. Začněte jej tvořit.

 

 

.......................................................................................................................................................................................

 

 

Jste, vždycky jste byli a vždycky budete částí božího celku. Proto se aktu sjednocení s celkem, vašemu návratu k Bohu, říká rozpomínání. Vzpomenete si na to, čím skutečně jste, spojíte se se všemi svými částmi, abyste je všechny poznali – a tak poznáte Boha.

 

 

Vaším úkolem na zemi není učit se ( neboť již víte), vaším úkolem je rozpomenout se na to, čím jste. A rozpomenout se na to, čím jsou všichni ostatní. Proto musíte připomínat druhým, aby se také rozpomenuli.

 

 

 

 

 

“JE TO VÝBORNÁ MYŠLENKA, POKRAČUJTE V NÍ, JSTE MLADÝ NA TO, ABY JSTE ZMĚNILI SVĚT!“ aneb naše 1.rozdávání jídla 12.13.2005 v Českých Budějovicích na Lannově třídě.

 

 

Předbíhalo mu měsíc usilovného přemýšlení, pilování detailů a hlavně noci strávené nad obepisováním různých organizací a tvoření propagačních materiálů, dny plné oběhávání obchodů kvůli sponzorským darům a v poslední fázi pro nás až bojový úkol - vylepování plakátů doslova do zmrznutí:)

 

Všichni jsme byli velice nezvózní, jaký budeme mít poprvé ohlas, ale byli jsme skálopevně přesvědčeni, že ať to dopadne jakkoliv ( i ztroskotáním) nenecháme se odradit a budeme bojovat :)

 

Naštěstí jsme se sešli taková partička lidí, která myšlence FNB zcela věří a je rozhodnutá ji také zrealizovat. Štěstí ( nebo Bůh? ?:) ) při nás také stál při navazování kontaktů jak s organizacemi, tak sponzory, azylovým domem....Opravdu jsme nečekali, že hned takto na začátku na myšlenku FNB a její propagování v ČB budeme mít takovou kladnou odezvu!

 

Takovým věcem já říkám „malé zázraky“ - najednou potkáváte ( a oni potkávají Vás) lidičky stejné krevní skupiny a všechno najednou začne samo hezky zapadat do sebe jako lehká dětská skládanka :)

 

Byla ( a bude) to sice pro nás pořádná fuška, ale jistě pro nás tento začátek byl mnohem jednodušší než pro ostatní skupinky zakládající FNB - jelikož já a Janka jsme členky budějovické Svobody zvířat základní informace jsme dostali od Patrika Neuberta- vedoucího SZ v Čb - jak to asi funguje, když se pořádá nějaká akce - co si obstarat na úřadě, kdy a jak kontaktovat média a různé nápady a typy atd. V konečné fázy nám vypůjčil stoleček, kasičku a dokonce daroval brambory na naše 1. vaření :)

 

Další úspěch jsme měli ve zdravých výživách Slunečnice, Harmonie a Apatyka v Čb, které nám též darovali suroviny - tempeh, seitan, olej, mouku, sojovou omáčku, čočku – vše v celkové hodnotě 270kč.

 

Dokonce 2 kopírovací studia nám vyšly vstříc - v 1. nám poskytlo slevu 30-40% a v 2. darovali 200ks plakátů ZDARMA!! Za to obrovské díky!! Protože zatím jsme největší sumu utratili za kopírování letáků a plakátů - snažíme se o tom dát co nejvíce vědět světu kolem, protože je nám jasné, že můžeme propagovat sebelepší myšlenku a není-li reklama, nemá takový úspěch. A také se o tom nedozví naši potenciální nový členové! :)

 

Obrovskou radost nám udělal zájem pracovníka Azylového domu pro muže v Čb! Pokud by se opravdu mezi FNB a A.D. rozběhla spolupráce byl by to pro nás obrovský krok kupředu! Máme veliké plány a tak doufáme, že človíčků v českobudějovickém fnb bude časem více, abychom to vše(a dobře) stíhali ! :)

 

VŠEM TOUTO CESTOU VELICE DĚKUJEME!!

 

 

Ted bych se ale ráda vrátila k našemu prvnímu rozdávání dne 13.12. 2005. To si ani neumíte představit, tu nervozitu, to očekávání, někdy až strach, netrpělivost….to jsou pocity, které jsme měli večer před uskutečněním našeho snu J

 

Ráno v deset jsme se měli potkat v kuchyňce na kolejích a začít pomalu připravovat jídlo. Den předtím jsme byly nakoupit potraviny které nám chyběli, ráno jsme byli pro brambory, sháněli umělé lžíce ( najednou je nikde neměli!)– to byl obrovský problém, a sehnat je bylo doslova nadlidský výkon. Na kolejích jsme vařili ve dvou patrech. Nevěřili by jste, ale menza Jihočeské univerzity nám darovala dva obrovské hrnce ( mají moc hodnou paní vedoucí J + přislíbili nám darování zbylé polévky ) a to nám moooc usnadnilo vaření. Dokonce nám půjčili várnice, v kterých jsme mohli pokrm převézt, bez nich by jsme to asi nezvládli.

 

Měli jsme docela obavy z toho jak bude chutnat naše jídlo, protože ještě nikdy jsme nepřipravovali jídlo pro takové množství lidí. POVEDLO SE! Ze začátku jsme měli guláš v jednom hrnci, no nechtělo se mu moc vařit, tak jsme ho prolili do dalších tří hrnců, a pak to bylo v pohodě. Čaj jsme vařili ve druhém patře a myslím ,že tady se nedá nic pokazit J. Pomalu se blížila ručička hodinek ke 14 hodině a my jsme měli jídlo ještě pořád na sporáku, takže nakonec jsme na Lannovu třídu dorazili s 20. minutovým zpožděním.L Dost nás to mrzelo…

 

Ale k našemu údivu a spokojenosti na nás na místě čekali skupinky bezdomovců a dokonce i novináři na nás počkali J!!První jsme začali samozřejmě vybalovat jídlo a rozdávat ho hladovým a kolemjdoucím, kteří byli o naší akci již dopředu informováni. Jak všichni víte, pokud jste se za námi zastavili a ochutnali náš veganský guláš, dopadlo to celkem fajn. Měli jsme obrovskou radost, že lidem velice chutnalo a že si poslechli naše myšlenky. Někteří nám zanechali své kontakty, abychom je informovali o dalších chystajících se akcích.

 

Lidé byli skvělí, někteří s námi souhlasili, některým to bylo zcela jedno, hlavně ,že si pochutnali na jídle J

 

Pamatuji si slova jednoho pána, který řekl :“JE TO VÝBORNÁ MYŠLENKA, POKRAČUJTE V NÍ, JSTE MLADÝ NA TO, ABY JSTE ZMĚNILI SVĚT!“

 

 

A to je to nejkrásnější, co můžete od člověka slyšet, co vás popožene dál ve vašem úsilí – ŽE NÁM VĚŘÍ, že něco dokážeme! A to si myslím, že je dostatečná odměna za to, že mi VĚŘÍME TAKÉ JIM!!J

 

 

Novináři, i přes naše obavy, si nás nedobírali kvůli našemu opožděnému příchodu a ani nás nebombardovali žádnými záludnými otázkami – i když jsme na ně byli pečlivě připraveni J. Byli k nám milí, dokonce nás podpořili povzbudivými slovy a i když jsem byla nezvózní do té doby než jsem si nepřečetla 2.den aspoň jeden článek, v novinách o nás napsali hezky ( viz. Fotografie, videozáznamy a články z novin).

 

Jen nám „plašili“ 1 skupinku bezdomovců, kteří stáli opodál. Nemohli jsme si tedy popovídat i s nimi. V budoucnu se proto budeme snažit vytvořit pohodovější a přátelštějsí atmosféru, protože ta ke zdravému trávení jídla patří.J

 

Ale pár rozhovorů s bezdomovci jsme stihli a ty si budete moci v nejbližší době přečíst na našich stránkách. Budeme se snažit, aby jich přibývalo a tak trošku poodhalit to TABU mezi bezdomovci a „normálními“ lidmi.

 

 

I když jsem měla ze začátku strach, že jídlo ani nerozdáme, za 1,5 hodiny jsme měli prázdno. Vydali jsme přes 100 porcí – v plánu jsme měli tak 50 porcí, takže jsme se pak divili, že nám docházejí tak rychle kelímky J Zkřehlí s hezkým pocitem jsme sklízeli, loučili se se „strávníky“, kteří přislíbili, že se dostaví opět na další rozdávání.

 

 

Byl to zcela vyčerpávající den, ale poprvé v životě jsme měli pocit, že jsme nezůstali jen u planých slov, ale dokázali vlastními silami zrealizovat to( i kdyby jen jednou) to, v co většina nevěří!! A to je nádherný pocit, pro ten stojí to aspoň zkusit!!

 

 

Ale neusínáme na vavřínech a pracujeme pilně dál:

 

V budoucnosti bychom chtěli v rozdávání jídla pokračovat, nejméně jednou měsíčně. Bude to však záležet na sponzorských darech. Jak jsem se již zmínila, máme velké, přímo obrovské plány do budoucnaJ

 

Nejbližší termín dalšího rozdávání jídla je 10.1.2006 ve 14. hod. Další pak již posuneme na 15. hod – abychom mohli rozdávat i darovanou polévku z menzy, kterou nám mohou vydat nejdříve ve 14:30hod.

 

A také již připravujeme benefiční koncert, který by měl proběhnout na konci ledna, nebo začátek února .

 

Také bychom rádi rozjeli „kroužky“ v Azylovém domě ( povídání, zpívání a další)– podle toho jaký bude na ně ohlas a zda bude dost dobrovolníků.

 

O všem Vás budeme informovat na našich stránkách a pokud budete mít zájem, můžete nás kontaktovat a s čímkoliv pomoci!

 

 

Jinak nám držte pěstičky!

 

 

S mrkvíJ

 

Edita a Jana